Skip to content
Strona główna arrow Fundacja arrow Działalność arrow Polska w Europie - Łacina w szkole_dane statystyczne

 

„POLSKA W EUROPIE - ŁACINA W SZKOLE"

dane statystyczne

 

Według danych MEN łaciny w Polsce uczy się 0% gimnazjalistów i 3,8% licealistów, co daje 1,5% uczniów szkół średnich ogólnokształcących[1] (III i IV etap edukacyjny). Według naszych szacunków w większości szkół nauka łaciny trwa rok lub 5 semestrów w wymiarze 1 lub 2 godzin w tygodniu. Skoro zaś jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, a zadaniem naszych szkół jest wykształcenie młodych Polaków i Europejczyków, spójrzmy, jaka jest sytuacja łaciny w innych krajach Unii Europejskiej?

 

Dla przykładu[2]:

  • w Niemczech co trzeci gimnazjalista uczy się łaciny przez 4 lata, a co piąty przez lat 6 w sumie ponad 30% uczniów szkół średnich ogólnokształcących (12-18 lat) ma zajęcia z łaciny w dużym wymiarze godzin, począwszy od 12 roku życia.
  • w Austrii młodzież uczy się łaciny od 11 roku życia wybierając 6-,4- lub 2-letni kurs, stanowiąc w sumie 34% uczniów szkół średnich ogólnokształcących.
  • we Włoszech języka łacińskiego uczy się 39,8% wszystkich uczniów (jest to najwyższy wynik na świecie), z czego większość w Liceo Classico przez 5 lat w wymiarze ponad 4 godziny w tygodniu, zaczynając już w wieku 12-13 lat.
  • we Francji w gimnazjach (college) łaciny uczy się 20 % młodzieży, w liceach 6%.
  • w Belgii (Flandria) łacinę w różnych wariantach wybiera w sumie 21% uczniów od 12 do 17 roku życia, najdłuższy cykl trwa 5 lat, najkrótszy dwa lata.
  • w Anglii 70 % szkół prywatnych oraz 16 % szkół publicznych oferuje naukę języka łacińskiego.
  • w Holandii w 2005 roku - ostatnie dokładne dane do egzaminu maturalnego z języka łacińskiego przystąpiło 21% uczennic i 19 % uczniów szkół ogólnokształcących (VWO), należy zakładać, że na wcześniejszych etapach uczy się ich więcej.

 

Szacując ostrożnie ok. 20 % jedenasto-/trzynastoletnich Europejczyków uczących się w szkołach ponadpodstawowych ogólnokształcących (III etap edukacyjny) poznaje język łaciński i kulturę antyczną w dużym wymiarze godzin. W Polsce w gimnazjum (III etap edukacyjny) łaciny uczy się 0% młodych ludzi.

 

 

Przygotowali:

Rafał Toczko

Barbara Bibik

Damian Jasiński[1] W statystykach dla Polski i innych krajów nie bierzemy pod uwagę szkolnictwa zawodowego, technicznego i artystycznego.

[2] Podajemy statystyki tych krajów, których dane udało się znaleźć na stronach odpowiednich ministerstw i urzędów statystycznych.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Menu

podatek.jpg
logo_opp.jpg
Facebook

Kto jest online?

Odwiedza nas 1 gość